O terapii zajęciowej w hospicjum

Terapia zajęciowa (TZ) stanowi integralną część kompleksowej i profesjonalnej opieki nad pacjentami naszego hospicjum. Kolorowa, energetyczna pracownia działa nieprzerwanie z dużym powodzeniem od kilku lat.

o terapii kredki

Głównym celem terapii zajęciowej jest poprawa jakości życia jej uczestników poprzez różnorodne działania twórcze (obejmujące szeroki zakres kulturoterapii).

Zajęcia grupowe prowadzone są regularnie, wpisując się na stałe w rytm życia hospicyjnego. Najczęściej działamy w naszej pracowni, gdzie wykonujemy prace plastyczne, ale też śpiewamy, słuchamy muzyki i prowadzimy ciekawe rozmowy. Wraz z cieplejszą aurą przenosimy zajęcia na hospicyjny ogród prowadząc tzw. terapię ogrodową (hortikuloterapię) łączoną z działaniami artystycznymi oraz grami towarzyskimi. Grupa pacjentów terapii zajęciowej wykonuje rozmaite prezenty „na zlecenie” oraz jest pomysłodawcą i autorem dekoracji naszego hospicjum.

Pracownia TZ jest miejscem spotkań, interakcji oraz integracji nie tylko pomiędzy pacjentami ich bliskimi, personelem, ale także wolontariuszami i przyjaciółmi hospicjum.

o terapiiNiezwykle cenną współpracę nawiązaliśmy z Warsztatem Terapii Zajęciowej „Muminki”, owocującą w cykliczne warsztaty artystyczne, na których powstają piękne dzieła wykonane przez naszych pacjentów i podopiecznych WTZ. Nieocenionym dopełnieniem działań kulturoterapii dla naszych pacjentów są koncerty oraz występy organizowane przez koordynatora wolontariatu, wolontariuszy i przyjaciół hospicjum.

Mogłabym napisać jeszcze wiele, ale zamiast tego zapraszam do naszej pracowni, aby nawłasne oczy przekonać się jak zdolnych mamy pacjentów:)

terapeuta zajęciowy

Paulina Partyka