O muzykoterapii

Kilka słów o muzykoterapii.

logo1

Muzykoterapia jest najstarszą i zarazem najlepiej rozwiniętą formą terapii przez sztukę. By zrealizować wyznaczone cele terapeutyczne korzysta ona z wyjątkowych właściwości muzyki wyzwalającej określone reakcje psychofizyczne w człowieku. Umiejscawia się ją także pośród form oddziaływania psychoterapeutycznego. Muzykoterapia w opiece paliatywnej należy do pomocniczych metod oddziaływania terapeutycznego i za cel nadrzędny stawia uzyskanie najwyższej, możliwej do osiągnięcia, jakości życia Pacjentów w terminalnym okresie choroby.

logo3 notePoprzez odpowiednio dobraną muzykę możliwe jest wpłynięcie na zmianę nastroju Chorego, obniżenie poziomu lęku, a także zmniejszenie depresji. Bardzo istotna jest funkcja reminiscencyjna muzyki, czyli przywoływanie miłych wspomnień oraz skojarzeń z przeszłości i ważnych momentów życia. Pacjenci mogą doświadczyć dzięki temu radosnych emocji, co sprzyja rozluźnieniu i oderwaniu od przytłaczającej rzeczywistości i skupianiu uwagi na chorobie.

logo2Dzięki koncentracji na muzyce i angażowaniu Pacjenta w miarę możliwości we wspólnej grze i śpiewie, a także stosowaniu technik relaksacyjnych, można wpłynąć na poziom odczuwanego bólu. Badania wykazują, że poprzez udział Pacjentów w muzykoterapii można zauważyć poprawę również w innych obszarach jak np. w lepszych relacjach i komunikacji Pacjenta z personelem oraz bliskimi. Silne oddziaływanie muzyki na sferę emocjonalną odgrywa kluczową rolę w dotarciu do nieuświadomionych i tłumionych emocji chorego w czym pomagają techniki projekcyjno-wyobrażeniowe. Jednym z głównych kryteriów co do stosowanej muzyki są preferencje Pacjenta. Możliwość doboru utworów, głośności i długości odtwarzania, czy odegrania są choć niepozorną, to bardzo ważną kwestią w poczuciu utraty kontroli nad swoim życiem w postępującej chorobie.

Muzykoterapia w naszym Hospicjum.

W hospicjum prowadzona jest głównie muzykoterapia indywidualna, lub czasem grupowa obejmująca maksymalnie 3-4 Pacjentów i jest dla chętnych osób. Czas trwania zajęć jest dostosowywany indywidualnie do uczestników i ich samopoczucia. Istnieje możliwość włączenia do sesji muzykoterapeutycznych bliskich Pacjenta. Najczęściej stosowanymi instrumentami jest akordeon, keyboard oraz różnego rodzaju drobne instrumenty perkusyjne.

terapia1 (Custom)

terapia2 (Custom)

Dzięki nawiązaniu kontaktu z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego i Studenckim Kołem Naukowym Muzykoterapii oraz różnymi muzykami spoza uczelni możliwie często organizowane są różnego rodzaju koncerty i recitale dla podopiecznych hospicjum. Działania te dają naszym Pacjentom możliwość kontaktu z wieloma rodzajami muzyki, poznawania nowych instrumentów oraz gatunków muzycznych, a także jest częściową rekompensatą pełnego udziału w życiu kulturalnym.

Dotychczasowe koncerty zespołów i solistów w Hospicjum: (zobacz)